Przejdź do treści

Sweter zimowy – nieodłączny element garderoby każdego mężczyzny

  • przez
męski sweter zimowy

Sweter męski zimowy w hierarchii odzieży stoi pomiędzy marynarką i bluzą, gdyż nie jest ani zbyt luźny, ani zbyt szykowny, co czyni go strojem uniwersalnym. Właśnie dlatego powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny, niezależnie od tego ile ma lat, gdzie pracuje i jakie stylizacje lubi. Dzięki niemu można czuć się komfortowo i elegancko również w chłodne dni. Nadaje się zarówno do pracy, jak i spotkanie z kolegami czy wieczorny spacer. Sprawdzi się także jako strój na randkę zimową porą. Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli swetrów męskich, więc każdemu uda się znaleźć wśród nich coś odpowiedniego dla siebie. Przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat rodzajów i wzorów swetrów, by stworzyć jak najlepszą stylizację.

Podział swetrów ze względu na dekolt

Swetry męskie można sklasyfikować, biorąc pod uwagę różne kryteria np. długość rękawów czy rodzaj zapięcia. Oczywiście każdy z tych podziałów będzie poprawny. Jednak metodą pomagającą w najprostszy sposób zapoznać się z tą kategorią odzieży jest uszeregowanie swetrów pod względem rodzaju dekoltu. Na swetrach męskich występują dekolty typu:

  • V-neck – tzw. dekolt w serek
  • golf, czyli wysoki kołnierz okrywający całą szyję,
  • półgolf – sięga do połowy szyi i przylega do niej,
  • crewneck – okrągły dekolt, kiedyś charakterystyczny tylko dla T-shirtów,
  • sweatshirt neck – dekold okrągły, który pod linią ściągacza zmienia się w trójkąt.

Podział ten dotyczy swetrów ubieranych przez głowę. Istnieją również modele częściowo rozsuwane np. sweter z dekoltem crewneck z oryginalnym, asymetrycznym zapięciem na guziki lub sweter ze stójką zapisaną na suwak.

Modele swetrów męskich

Opisując kategorię swetrów męskich, należy wspomnieć o dwóch podstawowych modelach: pulowerach i kardiganach. Pierwsze to po prostu bezrękawniki. Choć ich nazwą często określa się wszystkie rodzaje swetrów, jest to niepoprawne stwierdzenie. Zwykle zakłada się je na koszulę w zastępstwie kamizelki. Pulowery wytwarza się z cienkiej włóczki, często jednokolorowej, czasem występują na nich wzory i mają dekolt w serek. Kardigany to swetry zapinane na guziki lub zamek błyskawiczny. Zwykle nie mają kołnierza i lekko odsłaniają klatkę piersiową. Niektóre modele wręcz przeciwnie posiadają stójki. Kardigany mogą być cienkie lub grube. Wiele z nich posiada praktyczne kieszenie.

Rodzaje wzorów występujących na swetrach

Swetry męskie można podzielić ze względu na pojawiające się na nich wzory. W tej kategorii należy wyróżnić:

  • Sweter krykietowy lub golfowy – dziergany splotem warkoczowym, wyposażony w kolorowe zdobienia na dekolcie, nadgarstkach i w pasie,
  • Aran, czyli sweter irlandzki, ułożony z rombów, wyjątkowo ciepły,
  • Sweter skandynawski z motywami zimowymi np. płatkami śniegu, reniferami,
  • Fair Isle, ze wzorami zaczerpniętymi od hiszpańskich żeglarzy: motywami geometrycznymi, roślinnymi czy zwierzęcymi.

W tej kategorii warto również wyróżnić swetry męskie bożonarodzeniowe, na których występują bałwanki, choinki lub św. Mikołaj.

Do jakich stylizacji pasują swetry męskie?

W przypadku luźnych stylizacji, do swetra męskiego zimowego będą pasowały spodnie chino, jeansy, sztruksy lub bojówki. W tego typu połączeniach najlepiej sprawdzą się golfy, kardigany oraz jednokolorowe lub wzorzyste swetry z dekoltem okrągłym, lub w serek. Do bardziej eleganckich strojów np. garnituru idealnie sprawdzi się cienki golf, który nada stylizacji trochę luzu, lecz nie pozbawi go grama szyku.

Chcąc połączyć sweter z koszulą, trzeba poświęcić sprawie więcej uwagi. W tym przypadku najlepiej zaprezentuje się cienki bezrękawnik w serek, który w chłodniejsze dni zastąpi kamizelkę. Można nałożyć na niego marynarkę. Należy pamiętać, że kołnierzyk od koszuli trzeba schować do środka, gdyż wyłożony na dekolt wygląda nieestetycznie. Dodatkowo mankiety koszuli powinny wystawać spod rękawów swetra. Jeśli chodzi o kwestię zakładania krawata pod koszulę ze swetrem, wiele osób twierdzi, że to zbyteczne. Gdy jednak wybierze się krawat pasujący pod względem kolorystycznym do swetra z głębszym dekoltem, spod którego będzie dobrze widoczny, nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacił stylizację.