Przejdź do treści

Jak wybrać softshell dla siebie?

  • przez

Odzież softshell jest bardziej wiatroszczelna niż odzież polarowa i bardziej oddychająca niż odzież wodoodporna. Jej wiatroodporność, rozciągliwość i trwałość sprawiają, że softshell jest idealny do użytku w górach i podczas intensywnej aktywności. Jednak sofshell to szerokie pojęcie, obejmujące wszystko, od lekkich jak piórko tkanin po te cięższe i obfite. Jak zatem wybrać kurtkę softshell dla siebie? 

Czym właściwie jest softshell? 

Softshell to typ tkaniny, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem. Ponadto, to co wyróżnia kurtki tego typu, to wysoka oddychalność, czyli zdolność do odprowadzania pary wodnej, którą nasze ciało wytwarza podczas wysiłku. 

Odzież softshell to oczywiście nie tylko kurtki, ale też spodnie, czapki i rękawiczki. W obrębie tych kategorii możemy zauważyć duże różnice – softshellem może być zarówno super lekka kurtka o wadze 300 gramów, jak i ocieplany “misiem” model z grubszego materiału o nawet dwukrotnie większej wadze. Kurtki typu softshell zostały zaprojektowane głównie z myślą o wysiłku fizycznym i dużej aktywności. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Wręcz przeciwnie, ich właściwości sprawiają, że są świetnym wyborem na wiosnę czy jesień, gdy temperatura jest niska i spodziewamy się przelotnych opadów. Aby zapewnić komfort podczas aktywności fizycznej, zadbano by softshelle zapewniały maksymalną swobodę ruchów. Są miękkie i rozciągliwe, dzięki czemu dopasowują się do ciała i zapewniają dużą mobilność. 

Czy softshelle są wodoodporne? 

Chociaż nie są w pełni wodoszczelne, chronią przed lekkim i umiarkowanym deszczem oraz śniegiem. To świetne rozwiązanie pośrednie, między szybko namakającą odzieżą polarową, a nieoddychającymi kurtkami przeciwdeszczowymi i hardshellami. Dzięki temu są bardzo wszechstronne i sprawdzają się w różnych dyscyplinach sportu i podczas codziennego użytkowania. Aby zwiększyć ochronę przed przemakaniem, stosuje się impregnaty pozostawiające na powierzchni materiału warstwę hydrofobową. Dzięki temu woda nie wsiąka w materiał, ale po nim spływa. 

Czy kurtki softshellowe są ciepłe? 

Męskie softshelle zapewniają ciepło utrzymując temperaturę ciała, jednak nie zapewniają takiej izolacji jak chociażby kurtki puchowe. Ciepło kurtek tego typu można porównać z polarem, jednak ponieważ są odporne na wiatr, chronią przed jego wyziębiającym działaniem. Odprowadzając parę wodną powstającą podczas wysiłku, softshelle chronią ciało przed utratą ciepła wynikającą z zawilgocenia wnętrza kurtki i nagłego spadku temperatury ciała podczas przerwy od aktywności. 

Różne rodzaje softshelli 

Jak wybrać kurtkę softshell męską adekwatnie do swoich potrzeb? Kluczowe jest określenie w jakich sytuacjach chcemy ją nosić i jakie warunki atmosferyczne mogą nas spotkać. Ponieważ softshelle mogą mieć bardzo zróżnicowane parametry, warto zawsze dopytać sprzedawcę, jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniego modelu. Cienkie, lekkie softshelle zazwyczaj przeznaczone są do intensywnego wysiłku np. biegania, wspinaczki górskiej czy jazdy na rowerze. Z kolei lepszą ochronę przed deszczem zapewnią trochę cięższe modele, wyposażone z membranę. Dla tych, którzy poszukują więcej ciepła, odpowiednie będą modele z dodatkową podszewką z polaru. 

Kiedy warto ubierać kurtkę typu softshell? 

Ponieważ są tak wszechstronne, kurtki softshell mogą być używane do wielu celów. Świetnie nadają się do codziennego użytku, ale także do aktywnego stylu życia. Są świetne dla biegaczy i rowerzystów, którzy będą cieszyć się oddychalnością oraz dopasowanym i wygodnym krojem. Ze względu na szerokie zastosowanie w sporcie, softshelle często są wyposażone w odblaskowe detale, co zapewnia lepszą widoczność na drodze. 

Kurtki typu softshell przeważnie noszone są jako jedyne okrycie wierzchnie, jednak z powodzeniem można je stosować jako jedną z warstw. Zwłaszcza te cieńsze, lżejsze modele świetnie sprawdzą się pod kurtkę przeciwdeszczową. Takie połączenie zapewnia komfortową mobilność i chroni przed wiatrem, a w razie potrzeby również przed opadami.